Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Bir Bütün Olarak Akyazı Projesi : Trabzon Spor Bilimleri Üniversitesi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Bir Bütün Olarak Akyazı Projesi : Trabzon Spor Bilimleri Üniversitesi

  Akyazı projeden alabileceğimiz maksimum kazanımı elde etmek için, Akyazı vizyonunun ilerletilmesi , ilerlemeye devam etmesi gerekiyor.


  Bizler ne yazık ki 2006 yılında olgunlaşmaya başlayan fikri , şu an inşaat halinde olmasına karşın vizyonu daha ileriye götüremedik . Hala stadyumun çatı membranında, itfaiye koridorunda takılıp kaldık ... Bu sorunlar bana göre devede kulak , resmin bütününü görememek ve gündelik estetik kaygılara angaje olmakla açıklanabilir.

  Henüz üç önemli kazanımımız var :
  1-Stadyum tamam. Eksikleri yanlışları çok . Estetik kaygılar çok ön planda değil ama yükselmeye devam ediyor...
  2-Stadyumun kurulu olduğu ana blok içerisinde yer alacak ticari birimler ve stadyum içerisi vip tribünler tamam...
  3-Trabzonspor'un rekabet gücünü arttıracak modern kamp-antreman tesisleri kazandırılması , tamam... Kamp ve Antreman Tesislerinin dünya çapında örneğin EFA kriterlerine ( daha sonra değineceğim ) henüz sahip olmasa da genişleme potansiyeline sahip.

  Şimdi bu üç konu dışında Trabzonspor'a reel katkısı çok daha büyük olabilecek iki ana konu var:
  1-Akyazı stadyumunun batısı - ticari parseller.
  2-Akyazı stadyumunun doğusu - ağırlıklı olarak kreasyon alanı olarak terkedilmiş parsellerin ne şekilde değerlendirileceği.

  Stadyum bloğunun doğusunda ve Trabzonspor antreman sahaları dışında kalan yaklaşık 250-300 dönümlük alanın değerlendirilmesine ilişkin de , Trabzonspor kulübünün yeniden denklemin içine girmesini sağlayabilecek bir vizyonun ortaya konması gerekiyor.

  İşte bu noktada sonuncusu hafızam yanıltmıyorsa 2008-2009'da olmak üzere çok kez gündeme getirilmiş , vaad olarak kullanılmış ama somutlaştırılamamış Trabzon Spor Bilimleri üniversitesi fikrini yeniden ele almamız ; Akyazı dolgu alanında kentin Akyazı ile fiziki birleşimi ve üniversitelerle kuşatılması adına yeni bir vakıf üniversitesi fikrinin Trabzonspor markası altında hayata geçirilmesi için bastırabileceğimiz koşullar kısmen mevcut durumdadır.


  A-Trabzon Spor Bilimleri Üniversitesi . ( aşağıdaki fakülteler sadece bir örneklemedir )

  -İktisadi ve idari spor yöneticiliği , spor yöneticiliği bölümü .

  -Spor okur-yazarlığı , gazeteciliği , halkla ilişkiler ve tanıtımı , İletişim ana -bilim dalı

  -Hareket ve Antreman birimleri ana bilim dalı. Başta Trabzon Tüfad olmak üzere bölgenin nitelikli antrenör altyapısını geliştirici ve antreman metodolojileri üzerine bilimsel çalışma yapabilecek bir ihtisas alanı .

  -KTÜ Tıp fakültesi ile bir protokol dahilinde entegre çalışacak , Ortopedi ve travmatoloji başta gelmek üzere ; Spor Hekimliği Ana bilim dalı .

  B- Spor Hekimliği Ana bilim Dalı bünyesinde , başta şehir kulüpleri sporcuları olmak üzere ulusal ve çevre ülkelerden sporcu sakatlıkları için tedavi merkezi olacak bir ihtisas kliniği .

  C- İletişim Fakültesi bünyesinde Trabzon , Spor TV stüdyoları


  Akyazı stadyumunun batısında yer alacak ve ticari imara açılacak parseller ayrılacak diye biliyoruz. Ne varki halen hukuki engeller tam olarak aşılamamış olmalı ki son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının ifadesine göre şehir hastahanesinin yapımı planlanmaktadır.

  Fakat bu bölgeyi değerli hale getirecek , bölgenin şehir rantını yükseltecek yegane konu Trabzonspor kulübünün sportif faaliyetlerini buraya taşıması olacak ... İkincil olaraksa kent otogarının ya da eşdeğer bir kamu yatırımının muhtemeldir , karayolları arazisinde yapılacak olmasıdır. Fakat temelde Akçaabatı Trabzon ile kesintisiz bir şehir hattı haline getirecek Trabzonspor olacaktır... Bu bağlamda Trabzonspor marka değerinin , haksız biçimde ve karşılığı ödenmeden sömürülmek istenmesi , Trabzonspor taraftarının kabullenebileceği bir rant modeli olmayacaktır. Olmamalıdır... Orada ortaya çıkacak projelerin ve kuracakları şantiyelerin selameti açısından da bu bir risktir... Hastahane için diretenlere ise tavsiyemiz , işte karayolları arazisi orada durmaktadır.

  Yani Stadyum bloğu ve antreman sahaları dışında ; dolgu sahasının hem doğusu hem de batısı için çalışmaların sürdürülmesi , bu vizyonun oluşmasında Trabzonspor taraftarının kamuoyu oluşturarak katkı sunması gerekir. Stadyumun eksikleri olmakla birlikte , katiyen burada bıkıp usanmadan üzerinde vakit kaybedeceğimiz bir polemik konusu olmamalıdır.

  Asıl meselemiz daima Akyazı'nın Trabzonspor'un amaçlarına ve varlık sebeplerine uygun biçimde dönüşümü olmalıdır.

 • #2
  Ellerine sağlık Serdar hocam. Çok mantıklı ve yararlı bir projeden bahsetmişsiniz. Umarım gerekli yerlere ulaşır.


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  Yorum yap


  • #3
   Bir Bütün Olarak Akyazı Projesi : Trabzon Spor Bilimleri Üniversitesi

   Üstad bu arada eline sağlık..
   Hak aramak ve eleştirmek, küfrederek, hakaret ederek, karşındakini aşağılayarak olmaz.
   Eleştiri ciddi emek isteyen bir sanattır.

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X