Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Ülke Futbolu mu ? Arazi Mafyası mı ?

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Ülke Futbolu mu ? Arazi Mafyası mı ?

  Bu başlık altında , kamu yararına spor tesisi yatırımı için arazi tahsisleri isteyen , tapu talep eden istanbul kulüplerinin , bu taşınmazları nasıl amacından çıkardığını ve rant kapısı haline getirdiğini irdeleyelim.

  Belki ikinci planda da gayrimenkul değeri artan kulüplerin , yine bu nedenlerle nasıl arka planda ulusal ve uluslararası şahısların/şirketlerin oyuncağı haline gelebildiğini , mafyatik ilişki ağlarının içerisine sürüklendiğini değerlendirebiliriz.

  Sözü hemen meselenin ortasından , bu konuda milli hazinenin en çok kaymağını yiyen adeta mafya gibi kural tanımaz biçimde milli hazine kaynaklarını sömürebilen bir kulüp görüntüsüne bürünmüş gs'nin arazi varlıklarının basit bir dökümünü bilginize sunarak başlatayım :


  Florya arazisi toplam 102.000 m2 - Dönemin eski idarecilerinden Ali Tanrıyar'ın " özel çabalarıyla büyük kısmı hazine arazisi iken tapusu gs'ye devredildi. Halihazırda 22.000 metrekaresi tapulu , kalanı hazine olan arazinin tamamının gs'ye geçirildiği söyleniyor. Kamu yararına spor tesisi amaçlı devredildiği düşündüğümüz arazi için gs bu gün lüks otel, villa, AVM olarak değerlendirip, antreman tesislerinin Büyükçekmece'ye taşınmasını planlamakta.

  Büyükçekmece Arazisi 400.000m2- Belediye başkanı Hasan Akgün kişisel insiyatifi ve emekleriyle devredilen arazinin 400.000 m2 olduğu söylenmekte . Henüz yatırım yok . Çünkü ticari ruhsatta isteniyor.

  Mecidiyeköy'de arsa 2.200 m2 - eski Ali Samiyen Stadının arkasındaki arazi . Zamanında hafızam yanıltmıyorsa gsnin park sorunu için yapılan satın alma idi , elbette sembolik bedellerle... Şu an burada GS Plaza adı altında 15 kattan oluşan karma bir proje inşaatı tamamlanmak üzere . Buradan hatırı sayılır oranda ( +10 milyon $ ) yıllık gelir hedeflenmekte .

  Galatasaray Adası - Esasen 1957'de satın alındığında 3000 metrekare dolayında olan kayalık üzerine inşa edilen toplam platform alanı , istanbulun boğaz yalı şeridinde dahi ek inşaat izni alınamaz iken boğazın içinde olan bu platform için çok kez inşaat izni verilmiş günümüzde eğlence mekanı olarak kullanılan adanın toplam kullanım alanı 7000 metrekareye kadar çıkarılmıştır. Henüz şimdiden istanbul içerisinde paha biçilmez mülk durumundadır.

  Küçükçekmece Arsası , 41.000 metrekare - 97 senesinde dönemin yerel idaresi tarafından gs'ye kat irtifakı 27 yıllığına tahsis edilmiştir. Gs ise buranın kirasını 10 yıldır ödememiş , üzerine de çok iyi bildiği , hazine arazisinde kaçak yapılaşmaya gitmiş , halısaha ve kafeler açmış ve sonraki belediye meclisleri ile mahkemelik olmuştur. Buna rağmen gs medyası burada gs'nin ülke sporuna yaptığı "muazzam katkıyı" haberleştirmiş ve belediyeyi tenkit etmiştir. Günümüzde halen "gs'li kürekçilerin" kullanımındadır.

  Kalamış Tesisleri 40.000 metrekare - 1960 yılında devletten tahsis edilen arazinin kullanımı halen gs'dedir . yakın zamanda yenilenen izinlerle bir 50 yıl daha komik bedellerle ( belkide bedelsiz , bilemiyoruz ) burayı kullanmaya devam edecektir. Tesis bu gün su topu ve yelken klüplerine ev sahipliği yapması dışında fenerbahçe burnunun en lüks restaurantları arasında bir işletme bulunmakta. Zaman zaman bu arazi üzerinde ek gelir getirici yapılaşma ile ilgili haberler belli belirsiz ortalarda dolaşmaktadır.

  Maslak'ta arsa 40.000 - Ayazağada binicilik okulu olarak kullanılan 20.000 metrekare tahsisli alan .
  Maslakla ilgili bir başka anektod , 1950'li yıllarda Maslak semtinin yaklaşık olarak dörtte biri gs'ye tapusuyla teklif edilir ( orada stadyum yapmaları için ) ancak kulüp tarafından kabul görmez.

  Riva Arazisi 1.175.000 m2 , içerisinde yüzlerce dönümü bulan istanbul ormanlarından bir kısımda mevcut - Türkiyenin bilderberg üyelerinden selahattin beyazıtın çabalarıyla kulübe kazandırıldı . Muhtar belgeleri önce tapuya çevrildi ardından imar tadilatı noktasında kulübün çalışmaları sonuç aldı ve bölge emsalinin üzerinde izinler sağlandı. Ne var ki 3. köprü güzergahının tam üzerindeki bu devasa arazi üzerinde son 10 yılda hayli alevlenmiş Ünal Aysal merkezli bir rant kavgasının olduğu haber sayfalarına taşmış halde...

  Sapanca'da arsa 8.000 m2. Gs'nin sapanca gölü kıyısında ( kıyı kullanımı ile birlikte ) bulunan arazisi için çok sayıda proje dillendirilmiş durumda.

  Sefaköy'de arsa 78.000 m2 arazi . İstanbulun bir başka rant merkezi.Cansun'un asbaşkanlık döneminde spor tesisi amaçlı kazandırılan arazi yine onun başkanlığında daha sonra uluslararası bir hipermarket zincirine kiralanması çalışması yapılmıştı. Sonrasında ise bir ticari karma proje için adı geçti . Havalimanının üzerindeki arsa şayet ticari imar çıkarılırsa çok büyük bir rant ortaya çıkaracaktır.

  Seyrantepe arazisi 385.000 metrekare . Ali Samiyen üs kullanım hakkından vazgeçmesi karşılığı kullanım hakkı galatasaraya devredilen Tem üzerindeki bu günden değerli arazi.

  Maltepe'de arsa 6.000 m2 - nasıl kulübe geçirildiği , tahsis mi tapulu mal mı ollduğu hakkında bilgi yok.

  Beyoğlu'nda 3 katlı Kulüp Binası , Osmanlı döneminde gazoz fabrikası olan yapı önce 1925 yılında kiralanır , 1938 yılında tapusu alınır.

  KKTC Karpaz - Bafra Turizm Bölgesinin yakınında yüzlerce metrelik muhteşem kumsalı ile akdenizin cennet köşesinde 150.000 metrekare denize sıfır arazi bedelsiz tahsis edildi ve metre bilgisi olmasa da yeni arazilerinde üs kullanımının tahsis edildiği haberleri basına yansıdı. Gs buraya kamp antreman merkezi talebi ile istedi , arazi tahsisinden sonra ise Golf-Resort otel ( ve muhtemelen casino ) olarak proje çalışması başlatıldı. Geçen yıl gs'nin zamanında yatırım yapmadığı için yapılan tahsislerin iptalinin istendiği bilgisi haberlere yansıdı. Ne varki gsnin bu süreci durdurması sınırlı bir siyasi lobi ile mümkün. Tıpkı Küçükçekmecede olduğu gibi.

  Eksiğim noksanım hatam varsa düzeltiniz.
  Vakit buldukça , fenerbahçe ve beşiktaşın elinde tuttuğu araziler ve bu alanlar üzerindeki elde edilen rantlar ile devam edeceğim.
  Hak aramak ve eleştirmek, küfrederek, hakaret ederek, karşındakini aşağılayarak olmaz.
  Eleştiri ciddi emek isteyen bir sanattır.
Hazırlanıyor...
X