Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

İtalya Ligi Tarihçesi ve Şampiyonları

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • İtalya Ligi Tarihçesi ve Şampiyonları

  Serie A İtalyan futbol liglerinin en üst seviyesidir. Ana sponsoru TIM ( Telecom Italia Mobile) adındaki İtalyan telekomünikasyon şirketidir.

  Avrupa ligleri içinde en zorlu liglerden biridir. 20 takım yer alır. O tarihe kadar bölgesel ligler devam ederken, Serie A 1898 yılında başlamıştır. Sezonu şampiyon bitiren takım scudetto unvanıyla anılır ve bir sonraki sezon formasında İtalyan bayrağının üç rengi olan bir arma takar.

  En başarılı ve en tanınmış dört takımı Juventus FC, AC Milan ve FC Internazionale Milano ve AS Roma'dır. Her 10 şampiyonluğa bir yıldız verilir. Bundan dolayı Juventus'un 2, Milano'nun iki takımının ise armasında bir yıldız takma hakkı vardır.

  Sezon sonunda puan durumunda son 2 sırayı alan takımlar direk düşer. Sondan üçüncü sırada yer alan takım ise İtalya Serie B'den gelecek olan takımlarla play-off maçları oynar.

  Tarihçe:

  Serie A, 1898'de başladı. Ancak 1929'a kadar bölgesel bir lig havasında oynanan Serie A, Futbol Federasyonu'nun girişimleriyle 1929-1930 sezonunda ulusul lig oldu ve önemli turnuvanın ilk şampiyonluğuna Ambrossiana ulaştı.

  Serie A'daki ilginç bir uygulama Scudetto'dur. Sezonu şampiyon bitiren takım Scudetto unvanıyla anılır ve bir sonraki sezon formasında İtalyan bayrağının üç rengi olan bir arma takar.

  Serie A'nın en başarılı ekibi 27 kez mutlu sona ulaşan Juventus'tur. Son yıllara kadar en önemli lig olarak kabul edilen Serie A, 2006 sezonundaki bahis ve şike skandalıyla büyük itibar kaybetti. 5 takımın karıştığı skandal sonucunda Juventus Serie B'ye düşürülmüştür.

  Şampiyonlar:

  En golcü futbolcular:

  Gol kralları:  2006 İtalyan futbolu skandalı:

  2006 İtalyan futbolu skandalı ya da 2006 Serie A Skandalı, İtalya'nın en üst düzey futbol ligi Serie A'nın üst düzey takımlarını da içeren maç skorları üzerine oynandığının ortaya çıktığı olaylar zinciridir.

  Skandalın ortaya çıkması:

  Bu olayın ortaya çıkması büyük bir tesadüf eseri olmuştur. Polis bir mafyanın ilişkilerini, bağlantılarını araştırırken, telefon dinlemelerinde, hakem ayarlama işlerine de şahit olur. Daha sonra bu olayın üzerine gidilerek Temiz Ayaklar Operasyonu adı verilen operasyonlar düzenlenmiş ve bu büyük skandal ortaya çıkartılmıştır.

  Skandal ilk olarak Mayıs 2006'da İtalyan polisi tarafından kamuoyuna açıklandı ve başta son lig şampiyonu Juventus FC olmak üzere AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'i de içeren bir şike organizasyonu olduğu iddia edildi.

  Mahkeme süreci ve kararlar:

  14 Temmuz 2006 günü ilk karar açıklandı. Juventus, Fiorentina ve Lazio bir alt küme olan Serie B'ye düşürüldü. Tüm takımlar bir sonraki yıl önemli puanları silindi ve lige bu şekide başlamaları kararlaştırıldı. AC Milan lige kaldı ancak bu takımında bir sonraki yıl puanlarının silinmesine karar verildi.

  Kulüplerin kararı bozmak üzere bir üst mahkemeye başvurması üzerine Temyiz Mahkemesi 25 Temmuz 2006 günü son kararını verdi. Son karara göre Fiorentina ve Lazio, Serie A'da kaldı. Bir sonraki sezon Fiorentina'dan 19 puan, Lazio'dan ise 11 puan düşülmesine karar verildi. Juventus'un bir alt kümeye düşmesi onandı ancak -30 puandan başlaması istenen ilk karar bozuldu ve -17 puanla 2006-2007 sezonuna başlaması kararı verildi. Zaten küme düşürülmeyen AC Milan'ının ise 15 puan silinmesi şeklindeki ilk karar bozuldu ve ceza 8 puana indirildi. Bu sayede AC Milan bir sonraki sezon ön eleme oynayarak da olsa UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını yakaladı.

  Kulüplere verilen cezalar:

  Juventus:
  Serie B'ye düşürüldü.

  Bir sonraki yıl -9 puandan başlamasına karar verildi.

  2005 ve 2006 şampiyonluk unvanları geri alındı.

  2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.

  AC Milan:
  Bir sonraki yıl -8 puandan başlamasına karar verildi.

  Fiorentina:
  Bir sonraki yıl -15 puandan başlamasına karar verildi.

  2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.

  Lazio:
  Bir sonraki yıl -3 puandan başlamasına karar verildi.

  2006-07 sezonunda UEFA Kupası'na katılma hakkı alındı.

  Bu kararlar şimdiye kadar bu kadar üst seviyede kulüplere verilmiş ilk cezalar oldu. 2006 FIFA Dünya Kupası'na katılan İtalya Milli Futbol Takımı'nın 13 oyuncusu bu 4 kulüpte oynuyordu.

  Bu cezaların dışında İtalya Futbol Federasyonu'na bağlı 19 hakem ile Milan, İnter, Sampdoria, Genoa, Reggina, Udinese ve AC ChievoVerona kulüpleri ile yöneticileri para cezaları ve men cezaları almışlardır.
Hazırlanıyor...
X